Powered by Smartsupp
EUR
sk

Zemné a výkopové práce Sliač


NIGOL s.r.o.

Pavol Nigríni
0905 410 888
Adresa: Zvolenská cesta 85/A, 97405 Banská Bystrica
E-mail: nigol@nigol.sk


O nás

Naša firma vznikla v roku 2007 v Banskej Bystrici. Odvtedy sa stala spoľahlivou
a stabilnou stavebnou spoločnosťou. Máme veľa skúseností a s pomocou našej modernej a kvalitnej techniky vieme našim zákazníkom vyhovieť a prispôsobiť sa ich požiadavkám. Momentálne máme 25 stálych a 15 sezónnych zamestnancov podľa dopytu. 

Fotky našich strojov s ich parametrami a fotky našich zrealizovaných prác,
 si môžete pozrieť nižšie v sekcii vozový park a fotogaléria.


Vozový park

Manitou MRT 2540 žeriav Sliač
Manitou MRT 2540 žeriav Sliač

Manitou MRT 2540


Vybavenie: paletizačné vidly, žeriavový hák

Ďalšie vybavenie: plošina pre ľudí

Dosah do: 24 m

Rýchle pätkovanie

Manipupácia pomocou diaľkového ovládania  

Dostupnosť v ťažkom teréneIVECO Trakker 4×4 sklápač Sliač
IVECO Trakker 4×4 sklápač Sliač

IVECO Trakker 4×4


Nosnosť: 10 tMan 8x8 sklápač Sliač
Man 8x8 sklápač Sliač

Man 8x8


Nosnosť: 16 tJCB 4CX kolesový bager Sliač
JCB 4CX kolesový bager Sliač

JCB 4CX


Hmotnosť: 8,1 t 

Hĺbkový dosah: 4,2m

Čelná lopata: 1,3 

Podkopové lopaty: 35cm, 40cm, 60cm, 80cm

Iné vybavenie: hydraulické kladivo JCB  CAT 434 E kolesový bager Sliač
CAT 434 E kolesový bager Sliač

CAT 434 E


Hmotnosť: 12 t 

Maximálna rypná hĺbka: 5,8 m

Čelná lopata: 1 

Podkopové lopaty: 40cm, 60cm, 80cm

Maximálny dosah: 7,67 m  JCB 260 EKO - kompaktný nakladač Sliač
JCB 260 EKO - kompaktný nakladač Sliač

JCB 260 EKO - kompaktný nakladač

Čelná lopata: 0,45Minibager JCB 8025 Sliač
Minibager JCB 8025 Sliač

Minibager JCB 8025

Hmotnosť: 2,8 t 

Maximálna hĺbka kopania: 5,8 m

Maximálna výška kopania: 4,3 m

Maximálna nakladacia výška: 3,1 m

Výška: 2,4 m  LOCUST 752 nakladač Sliač
LOCUST 752 nakladač Sliač

LOCUST 752

Čelná lopata: 0,45Minibager Kubota U 48 - 4 Sliač
Minibager Kubota U 48 - 4 Sliač

Minibager Kubota U 48 - 4

Hmotnosť: 4,7 t 

Maximálna hĺbka výkopu: 3,3 m

Šírka podvozku: 1,9 m

Maximálny dosah: 5,85 m

Prepravná výška: 2,55 m  Fotogaléria


Informačné okienko 

Výkop pre základy na kľúč Sliač

Súčasťou základov je výkop a ten by mal byť realizovaný do nezamrznutej hĺbky a podľa projektu by malo do neho byť vložené uzemnenie a uviazané železo. Výkop základov by mal byť zaliaty do troch dní od výkopu, ak sa to v rámci plánu nepodarí tak posledných 30 cm by malo byť pred zaliatím dokopaných.

Výkop základy na kľúč Sliač
Výkop základy na kľúč Sliač

Výkop kanalizačnej prípojky Sliač

Výkop na kanalizačnú prípojku by mal byť tak široký, aby človek do do výkopu mohol vojsť a manipulovať s rúrou. V prípade väčších hĺbok je potrebné použiť paženie výkopu. Na kanalizačné prípojky sa často využíva aj ručné dokopávanie a to predovšetkým na vyhľadávanie inžinierskych sietí.

Výkop vodovodnej prípojky Sliač

Na vodovodnú prípojku treba pripraviť výkop tak, aby vodovodná rúra bola z každej strany obkopaná aspoň 20 cm a rozmer výkopu by mal byť aspoň 120 cm aby tam mal vodoinštalatér dostatočný priestor pri zapájaní.

Výkop a zapojenie kanalizačnej prípojky Sliač
Výkop a zapojenie kanalizačnej prípojky Sliač

Výkop pod zámkovú dlažbu Sliač

Výkop pod zámkovú dlažbu je veľmi dôležitý. Nie je vhodné dať kameň na neupravený terén. Zeminu pod zámkovú dlažbu je treba vyspádovať smerom od domu a zhutniť. Chodníky by mali byť vykopané aspoň na 20 cm a parkovacia plocha na 40 centimetrov a viac.

Výkop pod zámkovú dlažbu Sliač
Výkop pod zámkovú dlažbu Sliač

Výkop na vodovodnú šachtu Sliač

Výkop pre vodovodnú šachtu sa kope rovnako ako žumpa, to znamená aspoň 40 centimetrov širšiu z každej strany aby sa dala zemina zhutniť.

Výkop na žumpu Sliač

Výkop na osadenie žumpy sa väčšinou vykonáva traktorbagrom, samozrejme ak to priestor dovolí. Ak to ale priestor nedovalí, tak je potom vhodný minibager s väčším dosahom. Výkop na žumpu treba tiež urobiť tak aby bola z každej strany aspoň 40cm vôľa a aby sa dala zemina zhutniť okolo žumpy.


Výkop na bazén Sliač 

Výkop na bazén treba uskutočniť presne podľa pokynov výrobcu. Netreba samozrejme zabudnúť na šachtu kde bude umiestnené vybavenie bazéna. Je veľa druhov bazénov a každý má iný postup pri výkopových prácach, preto je potrebné si ho vyžiadať od výrobcu.

Výkop na bazén Sliač
Výkop na bazén Sliač

Výkop základov na plot Sliač 

Výkop základu na plot by mal byť tiež do nezamrzne hĺbky, čo je približne 80 cm a šírka by mala byť širšia ako plot aspoň o 5 až 10 centimetrov. V prípade že je na plot vyvíjaný tlak z boku tak základ robíme 20 až 30 cm širší ako šírka plotu.

Výkop na oporný múr Sliač

Výkop na oporný múr je veľmi dôležitý a je veľmi dobré sa poradiť so statikom alebo dodávateľom plotových tvárnic, pretože čím väčší nápor bude na múr, tým širší treba základ.

Výkop základov na plot Sliač
Výkop základov na plot Sliač

Zemné a výkopové práce Sliač

Na zemné a výkopové práce si treba nájsť vhodný stroj. Všetko závisí od kopania miesta okolo výkopov a prístupu k výkopom na zemné výkopové sa práce sa používa minibager, traktorbager, kolesový bager, pásový bager, kráčajúci bager a rôzne iné druhý bagrov. Na zemné práce sa používa aj UNC nakladač alebo inak povedané šmykom riadený nakladač, ktorý je veľký pomocník pri presune zeme a sypkých materiálov v rámci pozemku. Na šmykom riadený nakladač sa dajú využiť aj paletizačné vidly alebo mixovacia lyžica na betón.

Zemné a výkopové práce Sliač
Zemné a výkopové práce Sliač

Planírovanie Sliač

Planírovanie je detailne upravovanie zeme alebo kameňa spravidla už na záver. Pri veľkých plochách sa používa buldozér pri malých okolo domu je najvhodnejší minibager.

Planírovanie Sliač
Planírovanie Sliač

Svahovanie pozemku Sliač

Je to vlastne úprava terénu do prirodzených tvarov, teda miernych vyvýšenín alebo opačne priehlbín. Prechod medzi týmito útvarmi však musí byť veľmi plynutý, aby pôsobil čo najviac prirodzene a zanechával dojem prirodzene zvlneného terénu.

Terasovanie pozemku Sliač

Ak je váš pozemok jeden veľký svah tak buď ho necháte celý v spáde alebo sa u vás vykopú terasy, ktoré môžete využívať rôznym spôsobom. Napríklad na jednej si môžete spraviť záhradku, na druhej altánok, na tretej bazén alebo čokoľvek Vás napadne.

Svahovanie pozemku Sliač
Svahovanie pozemku Sliač

Úprava terénu Sliač 

Úprava terénu sa využíva napríklad na vyrovnanie nerovností na pozemku ideálnym riešením je roztiahnutie novej zeme. Úprava terénu sa dá robiť traktorbagrom UNC, nakladačom zeme alebo aj minibagrom a je to takzvaná úprava na hrubo. Úprava terénu sa používa často na stavbách, okolo domu, raz treba presnú zem, raz treba vyrovnať pod lešenie a raz treba upraviť terén na trávnik.

Úprava terénu Sliač
Úprava terénu Sliač

Vyrovnanie zeme Sliač

Na hrubé vyrovnanie zeme je vhodný traktorbager (napr. JCB). Väčšinou má traktorbager lyžicu, ktorá sa nazýva žralok a ktorá je prispôsobená na takéto vyrovnávanie zeme.

Vyrovnanie zeme Sliač
Vyrovnanie zeme Sliač

Výkop na drenáž Sliač

V prípade že je pozemok vystavený vode alebo potrebuje zviesť vodu tak sa na pozemku vykope drenáž. Voda do drenáže môže ísť buď zo strechy alebo z obvodu domu, poprípade z odvedenia vody od oporného múru alebo iného záchytného bodu. Drenáž môže byť buď z okrúhlych kameňov od frakcie 16-22 ale pokojne aj 22-63, zabalených do geotextílie, z plastových paliet zabalených do geotextílie alebo sa vyrábajú aj drenážne systémy s možnosťou využitia vody. Jama na drenáž sa vypočíta podľa zrážanlivosti ale aj typu zeme, napríklad priemerná zrážanlivosť v Nitre je 584,1 mm za rok na meter štvorcový, takže pri výpočte na drenáž sa používa vzorec (m2 strechy x 0,05841 zrážanlivosť = m3 drenáže). Príklad 100 m2 strechy x 0,05841= 5,841 m3 veľkosť drenáže. Príklad na skalnatom plese je úhrn zrážok cca 1500 mm tak by mala mať drenáž 15 m3. Ak chcete aby vám nad drenážou rástla tráva tak dajte na ňu aspoň 50 CM a viac zeme.

Výkop na drenáž Sliač
Výkop na drenáž Sliač
Drenáž Sliač
Drenáž Sliač

Stroje alebo niektoré značky strojov ktoré sa používajú pri zemných a výkopových prácach:

JCB, Komatsu, traktorbager, minibager, UNC, Locust, nakladač, šmykom riadený nakladač, pásový bager, kráčajúci bager, buldozér, vibračná doska, vibračná noha, vibračný valec.