Powered by Smartsupp
EUR
sk

Strojové omietky


Vyberte kraj

Bratislavský kraj Trnavský kraj Nitriansky kraj Trenčiansky kraj Banskobystrický kraj Košický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj

Informačné okienko pre našich zákazníkov

Omietky

Omietky rozdeľujeme podľa umiestnenia vonkajšie alebo vnútorné, použitého materiálu (vápenné - používa sa ako jednovrstvová v hrúbke 10 až 12 mm, cementové 15 mm), sadrové, vápenno-cementové (10 - 12 mm), štukové (20 mm), hlinené (20 - 25 mm) a úpravy povrchu sa rozdeľujú na hrubé, hladké a ozdobné.

Postup pri omietaní

Omietame ručne alebo strojom. Vnútorné omietky sa nanášajú vtedy, ak je hotová hrubá stavba. Nahadzujeme jadro murárskou lyžicou medzi omietníky postupne v pásoch. Maltu po nahodení sťahujeme pomocou dosky a na stuhnutú jadrovú omietku nanášame lícnu vrstvu naťahovaním pomocou hladidla. Nakoniec povrch vyhladíme.

Strojové omietky

Strojové omietky sa hodia na miesta, kde je potrebné omietnuť veľké plochy a vyžaduje sa vysoká precíznosť spracovania. Receptúra takýchto omietok je vytvorená tak, aby mala optimálnu spotrebu materiálu, vyššiu výdatnosť i želaný efekt. Veľkej obľube sa tešia napríklad vápenno-cementové či sadrové strojové omietky.

Sadrové omietky

  • ide o spôsob aplikovania omietok z priemyselne vyrábanej suchej omietkovej zmesi na vápenno-sadrovom základe, ktorý je zložený zo sadry, vápenného hydrátu, *perlitu, jemných pieskov a prísad. Sadrová omietka má pomerne hladký *gletovaný povrch pre dom či byt,
  • *perlit - je izolačný materiál, jemne granulovaný rovnakej veľkosti,
  • *gletovať - vyhladiť povrch nanesenej hmoty za pomoci oceľového hladítka.

Vápenno-cementové omietky

  • ide o spôsob aplikovania omietok z priemyselne vyrábanej suchej zmesi pre strojové spracovanie,
  • strojová omietka obsahuje presne stanovený pomer prísad ako sú: vápenný hydrát, cement, piesky, perlit a prísady, ktoré zabezpečujú pevnosť a súdržnosť omietky.