Strojové omietky pre mesto Lučenec
Fotogaléria realizovaných prác
Informačné okienko
Omietky
Omietky rozdeľujeme podľa umiestnenia vonkajšie alebo vnútorné, použitého materiálu (vápenné - používa sa ako jednovrstvová v hrúbke 10 až 12 mm, cementové 15 mm), sadrové, vápenno-cementové (10 - 12 mm), štukové (20 mm), hlinené (20 - 25 mm) a úpravy povrchu sa rozdeľujú na hrubé, hladké a ozdobné.
Postup pri omietaní
Omietame ručne alebo strojom. Vnútorné omietky sa nanášajú vtedy, ak je hotová hrubá stavba. Nahadzujeme jadro murárskou lyžicou medzi omietníky postupne v pásoch. Maltu po nahodení sťahujeme pomocou dosky a na stuhnutú jadrovú omietku nanášame lícnu vrstvu naťahovaním pomocou hladidla. Nakoniec povrch vyhladíme.
Strojové omietky
Strojové omietky sa hodia na miesta, kde je potrebné omietnuť veľké plochy a vyžaduje sa vysoká precíznosť spracovania. Receptúra takýchto omietok je vytvorená tak, aby mala optimálnu spotrebu materiálu, vyššiu výdatnosť i želaný efekt. Veľkej obľube sa tešia napríklad vápenno-cementové či sadrové strojové omietky.
Sadrové omietky
- ide o spôsob aplikovania omietok z priemyselne vyrábanej suchej omietkovej zmesi na vápenno-sadrovom základe, ktorý je zložený zo sadry, vápenného hydrátu, *perlitu, jemných pieskov a prísad. Sadrová omietka má pomerne hladký *gletovaný povrch pre dom či byt,
- *perlit - je izolačný materiál, jemne granulovaný rovnakej veľkosti,
- *gletovať - vyhladiť povrch nanesenej hmoty za pomoci oceľového hladítka.
Vápenno-cementové omietky
- ide o spôsob aplikovania omietok z priemyselne vyrábanej suchej zmesi pre strojové spracovanie,
- strojová omietka obsahuje presne stanovený pomer prísad ako sú: vápenný hydrát, cement, piesky, perlit a prísady, ktoré zabezpečujú pevnosť a súdržnosť omietky.