Powered by Smartsupp
EUR
sk

Zemné a výkopové práce Zvolen


Ján Belko

Adresa: Školská 37, Zvolenská Slatina, Detva 


Naša firma realizuje

zemné a výkopové práce
- búracie práce
- vyrovnávanie pozemkov a ciest
- návrh a poradenstvo


Vozový park

Minibager KUBOTA U27-4 Zvolen
Minibager KUBOTA U27-4 Zvolen

Minibager KUBOTA U27-4


Dosah: 2,62 m

Výška: 2,43 m

Váha: 2,59 t

Vybavenie: lyžice 30/40/50/100 cm a svahovacia, všetky lyžice sú naklápacie systém POWERTILT

Šírka: 1,56 mKomatsu PW 95  kolesový bager Zvolen
Komatsu PW 95 kolesový bager Zvolen

Komatsu PW 95   


Dosah: 3,38 m

Výška: 3,02 m

Váha: 10,8 t

Vybavenie: lyžice 40/60/90/150 cm a svahovacia 

Šírka: 2,315 m 

Výkon motora: 61 kW


Neuson 2503 pásový bager Zvolen
Neuson 2503 pásový bager Zvolen

Neuson 2503


Dosah: 2,62 m
Výška: 2,43 m
Váha: 2,525 t
Vybavenie: lyžice 30/40/50/100 cm a svahovacia

Šírka: 1,37 m


Komatsu PC15-R8 pásový bager Zvolen
Komatsu PC15-R8 pásový bager Zvolen

Komatsu PC15-R8


Dosah: 2,38 m

Výška: 2,37 m

Váha: 1,58 t

Vybavenie: lyžice 25/40/90 cm a svahovacia

Šírka: 1,0 m


Man trojstranný sklápač Zvolen
Man trojstranný sklápač Zvolen

Man L2000 10.163 11 t


Nosnosť: 6,3 t

Ložná plocha: 4 m x 2,2 m

Vybavenie: Trojstranný sklápač 


Otočný sklápač Dumper Zvolen
Otočný sklápač Dumper Zvolen

Otočný sklápač Dumper RACO HR 2000 6,8t


Ložná plocha:  2,2 m x 1,565m
Nosnosť: 3,8 t 

Max. rýchlosť: 30km/h 


Otočný sklápač  Dumper NEUSON Zvolen
Otočný sklápač Dumper NEUSON Zvolen

Otočný sklápač  Dumper NEUSON DHK 8002 9,8 tLožná plocha: 2,2 m x 1,565m

Nosnosť: 5,3 t

Max. rýchlosť: 30km/h VOLVO FM 440 - Kontajner Zvolen
VOLVO FM 440 - Kontajner Zvolen

VOLVO FM 440 - Kontajner 32 t


Nosnosť: 16,5 t

Ložná plocha: 5,3 m x 2,4 m/ 7m x 2,4m

Vybavenie: hákový nosič kontajnerov

Objem kontajnerov: 12 / 24  Fotogaléria


Informačné okienko 

Výkop pre základy na kľúč Zvolen

Súčasťou základov je výkop a ten by mal byť realizovaný do nezamrznutej hĺbky a podľa projektu by malo do neho byť vložené uzemnenie a uviazané železo. Výkop základov by mal byť zaliaty do troch dní od výkopu, ak sa to v rámci plánu nepodarí tak posledných 30 cm by malo byť pred zaliatím dokopaných.

Výkop pre základy na kľúč Zvolen
Výkop pre základy na kľúč Zvolen

Výkop kanalizačnej prípojky Zvolen

Výkop na kanalizačnú prípojku by mal byť tak široký, aby človek do do výkopu mohol vojsť a manipulovať s rúrou. V prípade väčších hĺbok je potrebné použiť paženie výkopu. Na kanalizačné prípojky sa často využíva aj ručné dokopávanie a to predovšetkým na vyhľadávanie inžinierskych sietí.

Výkop vodovodnej prípojky Zvolen

Na vodovodnú prípojku treba pripraviť výkop tak, aby vodovodná rúra bola z každej strany obkopaná aspoň 20 cm a rozmer výkopu by mal byť aspoň 120 cm aby tam mal vodoinštalatér dostatočný priestor pri zapájaní.

Výkop a zapojenie kanalizačnej prípojky Zvolen
Výkop a zapojenie kanalizačnej prípojky Zvolen

Výkop pod zámkovú dlažbu Zvolen

Výkop pod zámkovú dlažbu je veľmi dôležitý. Nie je vhodné dať kameň na neupravený terén. Zeminu pod zámkovú dlažbu je treba vyspádovať smerom od domu a zhutniť. Chodníky by mali byť vykopané aspoň na 20 cm a parkovacia plocha na 40 centimetrov a viac.

Výkop pod zámkovú dlažbu Zvolen
Výkop pod zámkovú dlažbu Zvolen

Výkop na vodovodnú šachtu Zvolen

Výkop pre vodovodnú šachtu sa kope rovnako ako žumpa, to znamená aspoň 40 centimetrov širšiu z každej strany aby sa dala zemina zhutniť.

Výkop na žumpu Zvolen

Výkop na osadenie žumpy sa väčšinou vykonáva traktorbagrom, samozrejme ak to priestor dovolí. Ak to ale priestor nedovalí, tak je potom vhodný minibager s väčším dosahom. Výkop na žumpu treba tiež urobiť tak aby bola z každej strany aspoň 40cm vôľa a aby sa dala zemina zhutniť okolo žumpy.


Výkop na bazén Zvolen

Výkop na bazén treba uskutočniť presne podľa pokynov výrobcu. Netreba samozrejme zabudnúť na šachtu kde bude umiestnené vybavenie bazéna. Je veľa druhov bazénov a každý má iný postup pri výkopových prácach, preto je potrebné si ho vyžiadať od výrobcu.

Výkop na bazén Zvolen
Výkop na bazén Zvolen

Výkop základov na plot Zvolen

Výkop základu na plot by mal byť tiež do nezamrzne hĺbky, čo je približne 80 cm a šírka by mala byť širšia ako plot aspoň o 5 až 10 centimetrov. V prípade že je na plot vyvíjaný tlak z boku tak základ robíme 20 až 30 cm širší ako šírka plotu.

Výkop na oporný múr Zvolen

Výkop na oporný múr je veľmi dôležitý a je veľmi dobré sa poradiť so statikom alebo dodávateľom plotových tvárnic, pretože čím väčší nápor bude na múr, tým širší treba základ.

Výkop základov na plot Zvolen
Výkop základov na plot Zvolen

Zemné a výkopové práce Zvolen

Na zemné a výkopové práce si treba nájsť vhodný stroj. Všetko závisí od kopania miesta okolo výkopov a prístupu k výkopom na zemné výkopové sa práce sa používa minibager, traktorbager, kolesový bager, pásový bager, kráčajúci bager a rôzne iné druhý bagrov. Na zemné práce sa používa aj UNC nakladač alebo inak povedané šmykom riadený nakladač, ktorý je veľký pomocník pri presune zeme a sypkých materiálov v rámci pozemku. Na šmykom riadený nakladač sa dajú využiť aj paletizačné vidly alebo mixovacia lyžica na betón.

Zemné a výkopové práce Zvolen
Zemné a výkopové práce Zvolen

Planírovanie Zvolen

Planírovanie je detailne upravovanie zeme alebo kameňa spravidla už na záver. Pri veľkých plochách sa používa buldozér pri malých okolo domu je najvhodnejší minibager.

Planírovanie Zvolen
Planírovanie Zvolen

Svahovanie pozemku Zvolen

Je to vlastne úprava terénu do prirodzených tvarov, teda miernych vyvýšenín alebo opačne priehlbín. Prechod medzi týmito útvarmi však musí byť veľmi plynutý, aby pôsobil čo najviac prirodzene a zanechával dojem prirodzene zvlneného terénu.

Terasovanie pozemku Zvolen

Ak je váš pozemok jeden veľký svah tak buď ho necháte celý v spáde alebo sa u vás vykopú terasy, ktoré môžete využívať rôznym spôsobom. Napríklad na jednej si môžete spraviť záhradku, na druhej altánok, na tretej bazén alebo čokoľvek Vás napadne.

Svahovanie pozemku Zvolen
Svahovanie pozemku Zvolen

Úprava terénu Zvolen

Úprava terénu sa využíva napríklad na vyrovnanie nerovností na pozemku ideálnym riešením je roztiahnutie novej zeme. Úprava terénu sa dá robiť traktorbagrom UNC, nakladačom zeme alebo aj minibagrom a je to takzvaná úprava na hrubo. Úprava terénu sa používa často na stavbách, okolo domu, raz treba presnú zem, raz treba vyrovnať pod lešenie a raz treba upraviť terén na trávnik.

Úprava terénu Zvolen
Úprava terénu Zvolen

Vyrovnanie zeme Zvolen

Na hrubé vyrovnanie zeme je vhodný traktorbager (napr. JCB). Väčšinou má traktorbager lyžicu, ktorá sa nazýva žralok a ktorá je prispôsobená na takéto vyrovnávanie zeme.

Vyrovnanie zeme Zvolen
Vyrovnanie zeme Zvolen

Výkop na drenáž Zvolen

V prípade že je pozemok vystavený vode alebo potrebuje zviesť vodu tak sa na pozemku vykope drenáž. Voda do drenáže môže ísť buď zo strechy alebo z obvodu domu, poprípade z odvedenia vody od oporného múru alebo iného záchytného bodu. Drenáž môže byť buď z okrúhlych kameňov od frakcie 16-22 ale pokojne aj 22-63, zabalených do geotextílie, z plastových paliet zabalených do geotextílie alebo sa vyrábajú aj drenážne systémy s možnosťou využitia vody. Jama na drenáž sa vypočíta podľa zrážanlivosti ale aj typu zeme, napríklad priemerná zrážanlivosť v Nitre je 584,1 mm za rok na meter štvorcový, takže pri výpočte na drenáž sa používa vzorec (m2 strechy x 0,05841 zrážanlivosť = m3 drenáže). Príklad 100 m2 strechy x 0,05841= 5,841 m3 veľkosť drenáže. Príklad na skalnatom plese je úhrn zrážok cca 1500 mm tak by mala mať drenáž 15 m3. Ak chcete aby vám nad drenážou rástla tráva tak dajte na ňu aspoň 50 CM a viac zeme.

Výkop na drenáž Zvolen
Výkop na drenáž Zvolen
Drenáž Zvolen
Drenáž Zvolen

Stroje alebo niektoré značky strojov ktoré sa používajú pri zemných a výkopových prácach:

JCB, Komatsu, traktorbager, minibager, UNC, Locust, nakladač, šmykom riadený nakladač, pásový bager, kráčajúci bager, buldozér, vibračná doska, vibračná noha, vibračný valec.