Powered by Smartsupp
EUR
sk

Od myšlienky, po stovky partnerov

22.10.2022

Všetky stavebné práce na jednom mieste

Moje začiatky podnikania 

Celý projekt vykopeme.eu vznikol tak, že som si kúpil minibager. Písal sa rok 2015 a v Nových Sadoch pri Nitre som si kúpil dom. V našom okolí mali bagre len veľké firmy ešte ich nebolo tak veľa, ako teraz. Bager sme doviezli až  z Talianska, z Benátok,  keďže na Slovensku boli za tieto stroje obrovské sumy, bolo pre nás nepriateľné toľko zaplatiť.  Môj prvý bager bol Komantsu, starší pán ale prácu si robil. Postupom času sa začal prehrievať a žiadalo si to investíciu, ktorú sme museli urobiť. Po tejto investícii sme bager predali, čo bolo potom, sa dočítate ďalej.


Daľší bagrista v rodine  

Som z Liptova a cestou sme sa zvykli zastaviť  v Banskej Bystrici pri manželkinej sesternici. Jej manžel Martin pracoval na nákladnom aute. Viac krát som ho nahováral na tento biznis, že by sa mohol tiež ubrať týmto smerom a kúpiť bager. V tej dobe, ako som písal nebolo minibagrov na Slovensku veľa. Často som vravel, ako sa mi to rozbehlo, že sa starám o reklamu a ľudia ma vedia nájsť. Nakoniec sa rozhodol pre kúpu Takeuchi minibagra a začal vo výkopových prácach pracovať tiež.

Často som vravel, ako sa mi to rozbehlo, že sa starám o reklamu a ľudia ma vedia nájsť.


Marketing ako droga

Strávil som celé noci, aby som sa naučil ako funguje google, ako zaplatiť za reklamu dobre a mať z toho osoh. Keď bolo menej zákaziek, sadol som za PC a zrazu sme sa nevedeli zastaviť.  Na internete nájde človek všetko, ale neviem si predstaviť, že by sa to mal naučiť každý strojník, murár, stavbár. Zabralo to dosť času, ale veľmi ma to bavilo. Často krát sa stalo aj to, že keď som si myslel, že to už viem urobili nové aktualizácie. Treba ich stále sledovať, trend sa stále mení. Najskôr frčal youtube, potom facebook potom prišiel instagram, tik-tok atď.  

Strávil som celé noci aby som sa naučil ako funguje google.

  

Vznik stránky

Keďže sme boli s Martinom rodina a mali sme bagre v iných mestách, takže sme si nekonkurovali, dohodli sme sa, že si urobíme spoločnú stránku a budeme spoločne zdieľať náklady na ňu. Tak vznikla rodinná stránka www.vykopeme.eu, kde sme mali výkopové práce v 2 krajoch na Slovensku. 


Myšlienka obsadiť tretí kraj a rozšíriť stránku

Ako som už písal, náš bager sme predali a môj plán bol rozšíriť firmu.  S myšlienkou, aby boli na stránke zástupcovia z každého mesta som sa začal pohrávať čoraz viac, a keďže môj parťák bol z okresu Hlohovec, navrhol som mu, aby si kúpil vlastný bager a ja si kúpim tiež. On by zastupoval okres Hlohovec, a ja by som zastupoval okres Nitra. Navrhol som, že keď nebude stíhať zavolá mňa, a keď nebudem stíhať ja, zavolám jeho. Ja som si kúpil druhý bager Dosan 015, rok výroby asi 2016, kolega šiel iným smerom, a kúpil si auto na prevoz materiálu. Tak sme ostali na stránke len ja, ako zástupca Nitry a Martin, ako zástupca Banskej Bystrice.

S myšlienkou, aby boli na stránke zástupcovia z každého mesta som sa začal pohrávať čoraz viac.


Dalšie dve mestá (5 miest v 4 krajoch Slovenska)

No nebolo to nadlho. Môj strojník sa sťahuje do Trenčína, chcel by kúpiť bager. Na mojom bol naučený tak sa ma opýtal, či ho nepredám. Keďže som už dlho rozmýšľal nad kúpou úplne nového bagra, súhlasil som. Bol to šikovný strojník,  som navrhol som mu, aby na našej stránke zastupoval Trenčín, s čím aj súhlasil a nejakou sumou tiež prispel. Stále to nebola taká suma, ktorou by som zaplatil marketing na celý rok, no keď sa spojíme vo všetkých mestách na Slovensku, a poskladáme na reklamu, tak to by bol marketing. Boli by sme všade ako Dedoles. Máme obsadený aj Trenčín, oblasť výkopové práce. Onedlho som volal s ďalším strojníkom, ktorý býval v Šali, on si tiež kúpil bager. Vedel som, že je to vo výkopových prácach frajer, dostal okamžitú pozvánku zastupovať Šaľu. Myslím že sa tiež nejakou sumou podieľal na jej fungovaní. 

V každom meste len jeden zástupca 

Od začiatku chcem, aby sme si nekonkurovali, ale boli ako partneri. Môžeme kopať aj v kolegových mestách, ale na stránke bude každý hľadať partnera, ktorý je najbližšie. 

No keď sa spojíme vo všetkých mestách na Slovensku, a poskladáme na reklamu, tak to by bol marketing. Boli by sme všade ako Dedoles.


Vznik oblastí Zámkové dlažby a Kanalizačné prípojky

Keďže som mal svoju prácu veľmi rád a zarábal celkom dobre (moja firma tlačila peniaze, o zamestnancov sa starala veľmi dobre), na výkopové práce som si najímal strojníka. Keď bolo blatisto, bolo menej práce, v zime ešte menej.  Hľadal som alternatívy, aby som si strojníka udržal. Naučil som sa všetko, čo sa len dalo o pokladaní zámkovej dlažby, urobil som si certifikát od firmy Semmelrock a prijal som známych z Liptova, ktorí hľadali prácu. Naučil som ich všetko, čo viem. Vtedy sa moje pole pôsobnosti rozšírilo na výkopové práce a pokladanie zámkovej dlažby. Tak vznikla oblasť Zámkové dlažby na stránke www.vykopeme.eu. Martin z Bystrice je učenlivý chalan, tiež si urobil certifikát a naučil sa všetko o ukladaní dlažby. Mali sme zastúpenie v pokladaní zámkovej dlažby aj v Banskej Bystrici. 

Ak mám pravdu povedať, neviem si spomenúť, ktorú zákazku sme robili s mojím teraz už dobrým kamarátom Alešom, ako prvú. On sa venuje vodoinštalačným prácam s certifikátom na pripájanie Rehau, ja mám bager. Spojili sme sa a začali, robiť kanalizačné prípojky. Odvtedy sme ich spravili už stovky, a sme v tom dobrý. Aleš vraví: ty si vykopeme a ja som zapojíme :D Martin z Banskej Bystrice sa ku nám veľmi rýchlo pripojil a tiež začal robiť kanalizačné prípojky. 

Martin z Banskej Bystrice sa ku nám veľmi rýchlo pripojil a tiež začal robiť kanalizačné prípojky.


Ako získať ludí aby nás navštevovali

Môj cieľ bol jasný, spojiť všetky stavebné oblasti a všetkých stavbárov na jedno miesto. Písal sa rok 2018, nahovoril som Švagra Jakuba na pomoc v mojej vízii. Jakub je veľmi šikovný a dodnes na tomto projekte som mnou pracuje, je veľmi učenlivý. Prvé čo sme chceli, bolo dostať ľudí na stránku vykopeme.eu. Začali sme s myšlienkou e-shopu. Strávili sme pri tom asi 3 mesiace, všetko sme sa učili, zisťovali, ale nakoniec sme myšlienku e-shopu nechali, keďže zatiaľ negenerovala príjem. Išli sme na to opačne, chceli sme zarobiť na stránku e-shopom, ale nebolo by to dobré, živiť jednu vec druhou. Bolo jasné, že sa musí začať vyberať poplatok za mesto, ale 5 miest po pár korún nedotiahne ľudí, musíme ich  najskôr naskladniť. Čím viac zástupcov budeme mať, tým viac prostriedkov na reklamu. Poviem príklad: 140 miest a 20 oblastí je 504 000 €, z toho sa už dá urobiť reklama pre všetkých. 

Rodinu treba finančne zabezpečiť, a mne prišla do cesty dobrá zákazka.

Poviem príklad: 140 miest a 20 oblastí je 504 000 €, z toho sa už dá urobiť reklama pre všetkých.   


Práce vyše hlavy 

V tom čase som dostal dobrú zákazku, kde som spolupracoval na správe stavby. Čistili sme, kosili, presúvali ploty, robili, čo bolo treba. Robilo sa tam veľmi veľa práce a bolo potrebné venovať sa tomu. Mal som na starosti pokladanie zámkovej dlažby, kanalizačné prípojky, výkopové práce, a k tomu asistenciu pri správe stavby. Potreboval som kanceláriu. Jednu miestnosť mal voľnú pán farár v katolíckom dome, kde predtým bola krčma. Okolo chodili ľudia a stále sa pýtali, či je otvorené. Zrazu prišiel nápad otvoriť reštauráciu. Príjem som mal z každej strany, takže problém s financiami nebol. Nerobil som to pre peniaze, skôr preto, že som chcel v obci vytvoriť príjemné posedenie, aj pre rodiny s deťmi, keďže sám som otcom troch malých detí, no Covid som naozaj nečakal. Trápil som sa s reštauráciou 2 roky, no zostalo mi veľa spomienok a skúseností aj s marketingom. V decembri v roku 2021 moje sily slabli musel som držať biznis a nevedel som, či zajtra zas reštaurácie nezatvoria. Nejednalo sa o to, ako to robím, čašníci a kuchári boli úžasní, ale záležalo na tom, či sa z znova nerozšíri choroba. Začiatkom roka 2022 som sa so zamestnancami dohodol, a posunul som im reštauráciu, aby sa o ňu starali. Veril som že im to pôjde, lebo boli šikovní. 


Šieste mesto na Slovensku a absolútny štart www.vykopeme.eu

Poviem pravdu, rozmýšľal som znova nad stavbou, ale stále ma držala myšlienka spojiť stavbárov. Asi v decembri 2021 mi napísal kamaráť z Liptovského Mikuláša, ktorému som kedysi o stránke hovoril. Prišlo to ako z jasného neba. Hovorím si: máš tu super projekt, tak na čo čakáš? Na Vianoce sme boli na Liptove a dostali sme Covid. Karanténa ma prinútila nevychádzať z domu, tak som si sadol za počítač. Tvoril som databázu, upravoval stránku a začal som volať budúcim partnerom. Hľadal som na internete. Všetky firmy, ktoré ma upútali. a vyzerali spoľahlivo som oslovil. Teraz máme na stránke stovky firiem, odborníkov, ktorí zastupujú svoje mesto. Denne pracujeme na rozvoji, študujeme SEO nastavenia, a pracujeme aj na osobnostnom raste v spolupráci s podnikateľskými mentormi. Sme na prvých miestach vo viacerých kľúčových slovách na google (kanalizačné prípojky, základy na kľuč, pretláčanie pod cesty atď.) Čím viac partnerov, tým väčšia reklama, a tým viac kľúčových slov, ktorých zadáme na stránky, a tým sa v google posunieme vyššie. Budeme pracovať na tom, aby sme boli prvý v google, v každej jednej, ktorú na našej stránke nájdete, aby boli naši partneri viditeľní.

Teraz máme na stránke stovky firiem, odborníkov, ktorí zastupujú svoje mesto.  

Sme na prvých miestach vo viacerých kľúčových slovách v google. 

čím viac partnerov, tým väčšia reklama  


Ako vznikla myšlienka mať zástupcov aj v Česku

Opäť sme pri rodine. Manželkin bratranec podniká v Českej republike, zastupuje mesto Varnsdorf. Predtým tiež podnikal v inej oblasti. Počas spoločných rozhovorov som  ho podporoval v kúpe bagra. Náhodou som zistil, že keď v Česku niekto napíše www.vykopeme.eu, rovno mu otvorí českú podstránku a české kraje. Hneď mi bol jasný smer po obsadení Slovenska. Manželka sa ma pýtala, aký mám plán do budúcnosti so stránkou. Odpovedal som jej, že obsadím Slovensko, obsadím Česko a čo potom?  Teraz sa pozri, ďalšia krajina bude Maďarsko, potom Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko .... využijeme aj tvoju Španielčinu.  Plán je spojiť stavbárov vo všetkých krajinách európskej únie.  

 ďalšia krajina bude Maďarsko potom Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko ....  využijeme aj tvoju Španielčinu

 

Sesterská stránka www.spolahlivystavbar.eu


Najskôr som názov neriešil, ide o projekt, reklamu, nastavenie. Skoro každá práca na stavbe súvisí s  výkopom, aj keď nie priamo, ale keď niekto nevykope základy na dom, tak nebude kde namontovať okná. Ani Alza nemá nič spoločné s telefónmi alebo kosačkou, no pri obsadzovaní montážnikov okien, na našu stránku som sa často stretol s poznámkou o názve, preto máme už pár týždňov vo vývoji stránku www.spolahlivystavbar.eu, kde všetkých našich partnerov automaticky pridáme. Rozdiel bude ten, že na stránke vykopeme.eu bude v každom meste len jedna firma, a zároveň bude automaticky aj na stránke www.spolahlivystavbar.eu. Na spoľahlivom stavbárovi  bude viac zástupcov v jednom meste. 


Záver

Na záver tohto článku by som povedal, že sa netreba báť rastu firmy. Všetci by sme mali na sebe pracovať, a rozširovať naše vedomosti v podnikaní. Keby som sa v roku 2017 nebál investovať do reklamy, a do rozšírenia svojej firmy, tak by som bol na vrchole vo výkopových a stavebných prácach v celej Nitre. Všetko je však tak, ako má byť. Teraz som tu som pre vás, a budem pracovať na tom, aby som spojil  všetkých spoľahlivých stavbárov pre všetkých ľudí, ktorí ich hľadajú. Momentálne pracujem už len na stránke www.vykopeme.eu a nechal som si ešte kanalizačné prípojky. Aspoň raz za mesiac zoberiem nejakú zákazku, ako koníček. 


Teraz už o nás viete všetko pokračujte na registráciu 

  

Autor : Radovan Daliman - zakladateľ stránky www.vykopeme.eu, www.spolahlivystavbar.eu (pripravujeme)